Our newly-elected General Councilors

Sr. M. Lidia Awoki
General Councillor
for the next six years 2017-2023

Sr. M. Lidia Awoki was born in Arapongas - State of Parana (Brazil) on 1st of August 1959. She entered the Pious Disciples of the Divine Master on the 13th of February 1977 in the Divine Master Community in São Paulo and professed perpetual profession on 15th of February 1987 in Osasco - São Paulo. After completing the Licentiate of Science in Education with a specialization in the formation of formators and vocational animators at the Pontifical Salesian University in Rome (2001), she attended the Course on the Charism of the Pauline Family. After returning to Brazil, for she gave her service for ten years as novice mistress, also serving as a local superior.
She was appointed Secretary General in 2011.

 

Sr. M. Anetta Szczykutowicz
General Councillor
for the next 6 years 2017-2023

Sr. M. Anetta Szczykutowicz was born on the 24th of January 1970 at Jawor (Poland). She entered the Congregation on the 29th of June 1989 at Czestochowa. In 1997 she was transferred to the Australian Delegation, where she professed Perpetual Profession on the 29th of October 2000. Whilst she carried out different apostolates she completed the Bachelors in Theology at Melbourne College of Divinity and she covered the office of secretary for the Delegation for one mandate. She completed courses in spiritual accompaniment (Philippines 2001, Italy 2013).

In 2008 she was sent as a missionary to the Democratic Republic of Congo. She carried out her apostolate first in the formation house in Kimwenza and then as the sister responsible for the CAL in Kinshasa, where she was when she was elected General Councillor at the 8th General Chapter (2011).

 

Sr. María del Refugio Saldate Lizardi
General Councillor
for the next 6 years 2017-2023


Sr. María del Refugio Saldate Lizardi was born on the 25th of October 1970 at Guadalajara – Jalisco (Mexico). She entered in Congregation on the 25th of July 1988 in the House of the Divine Master in Mexico City, made her Perpetual Profession on the 15th of August 1998 in the Parish of El Arenal, Jalisco.

She obtained the Bachelors in Philosophy and Theology (1999). She participated in the Course of the Charism of the Pauline Family (2001) and frequented other courses for formators. Her most significant apostolates have been in vocational accompaniment of the youth and the sisters in temporary vows.

Sr. M. Del Refugio collaborated in the provincial government as a councillor and vicar. At present she is the Provincial Superior for the second mandate.

 

Sr. M. Giovanna Uchino
General Councillor
for the next six years 2017-2023

Sr. M. Giovanna Uchino was born on the 12th of July 1957 at Hirado-Shi, in the Province of Nagasaki, Japan. She entered the Congregation on the 7th of April 1970 and made Perpetual Profession on the 8th of December 1984 in Tokyo.

After having completed theology at the Sofia University in Tokyo, she obtained a licentiate in psychology at the Pontifical Gregorian University in Rome (1996). She attended the hermeneutics course (1996) and course of formation on the charism of the Pauline Family (2014).

She carried out different apostolates, in the liturgical and priestly areas. She gave a specialized contribution to the diocesan Caritas in Tokyo, as supervisor of groups. She collaborated in the government of her circumscription as regional and provincial councilour. She was Provincial Superior for two mandates (2006-2013). At present she has the role of local superior of the community at Bethany House in Rome.

Sr. M. Clémentine Kazadi
General Councillor
for the next six years 2017-2023

Sr M Clémentine Kazadi was born on the 30th of November 1973 at Lubumbashi (Democratic Republic of Congo). She entered the Disciples of the Divine Master on the 22nd of November 1998 at Kimwenza. She professed perpetual vows on the 25th of January 2009 at Lubumashi.

She obtained the licentiate in Religious Pedagogy at the Institut Facultaire Maria Malkia – Faculty of the Science of Education - USUMA at Lubumbashi (2008). She participated in the Course of Formation on the Charism of the Pauline Family (2012). Her most significant apostolic experiences have been: collaborator in the Liturgical Apostolate Centre, formator of the postulants and novice mistress. Since 2015 she is Superior of the African Delegation.